11 listopada 2019r. – „Śpiewamy dla Niepodległej”

              Dnia 11 listopada 2019r. w Szkole Podstawowej w Zdunach odbyła się uroczystość pt. „Śpiewamy dla Niepodległej” na pamiątkę 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na małej sali gimnastycznej licznie zgromadzili się mieszkańcy Zdun. Spotkanie miało przede wszystkim   przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksję. Pan dyrektor Andrzej Hejdysz bardzo serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych na uroczystości i zaprosił do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Spotkanie rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Młodzież wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń związanych z datą 11 listopada 1918 roku.

Prezentacja multimedialna z ilustracjami do śpiewanych piosenek i przygotowane specjalnie na tę okazję śpiewniki pozwoliły każdemu uczestnikowi  włączyć się do wspólnego, wielopokoleniowego, patriotycznego śpiewania.

Chóralnym śpiewem uczestników spotkania wybrzmiały  piosenki od:  Pierwszej Kadrowej; Marsz Polonia ;               O mój rozmarynie; Jak to na wojence ładnie; Przybyli ułani pod okienko; Ułani, ułani; Wojenko,wojenko;      Bywaj dziewczę zdrowe; Rozkwitały pąki białych róż do Szarej piechoty.

Wykonanie każdej piosenki zostało poprzedzone krótkim komentarzem dotyczącym autorstwa i okoliczności jej powstania, wygłoszonym przez konferansjerów, którymi byli harcerze. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych miało szczególną moc: było źródłem wielu pięknych wzruszeń i radosnych przeżyć, wywoływało poczucie wspólnoty i jedności wśród śpiewających.

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.