W piątek, 3 czerwca klasy VIII c, VIII a i VIII d ze swoimi wychowawcami wyjechały do Bydgoszczy, największego miasta województwa kujawsko – pomorskiego.
Bydgoszcz jest malowniczo usytuowana. Leży nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, ciągnie się od Łąk Nadnoteckich aż po Wisłę, do której uchodzi Brda, zaś od strony południowej i wschodniej okalają ją pasma wysoczyzn. Miasto to zajmuje ósme miejsce w Polsce pod względem liczby ludności. Ze względu na to, że stanowi w skali kraju duży park przemysłowo – handlowo – logistyczny, ma jedną z najniższych stóp bezrobocia. Bydgoszcz jest jednym z głównych krajowych ośrodków branży informatycznej. Posiada międzynarodowy port lotniczy (obsługuje wybrane rejsy do niektórych miast europejskich) oraz port rzeczny. W mieście zlokalizowany jest duży garnizon wojskowy oraz siedziby większości instytucji NATO obecnych w Polsce. Miasto to jest także ośrodkiem akademickim, naukowym i kulturalnym.
Walorami turystycznymi Bydgoszczy są: oryginalne nabrzeże od strony rzek i kanałów, Wyspa Młyńska, największy w Polsce Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”, Puszcza Bydgoska i Bory Tucholskie. Te leśne tereny otaczają miasto i stanowią jedność. Dodatkowo zachwyca architektura z czasów belle epoque (z przełomu XIX i XX w.). Miasto ze względu na Bydgoski Park Wodny i tor regatowy jest polską stolicą wioślarstwa.
Bydgoszcz wydała wielu synów i córek, m.in.: Iga Baumgart – Witan (lekkoatletka, mistrzyni świata w sztafecie 4 x 400 m), Marian Rejewski (złamał szyfr Enigmy), Zbigniew Boniek, Franciszek Bronikowski (wioślarz, zdobywca brązu w Amsterdamie w 1928 r.), Tomasz Gollob (żużlowiec, mistrz świata z 2010 r.), Jan Kulczyk, Leonard Pietraszak (aktor), Grażyna Szapołowska (aktorka), Radosław Sikorski i in.
Podczas potopu szwedzkiego miasto zostało zniszczone. To tutaj, na Starym Mieście 6 listopada 1657 r. król Jan Kazimierz i elektor Prus Książęcych Fryderyk Wilhelm Hohenzollern podpisali traktaty welawsko – bydgoskie – podstawę do uniezależnienia się Polski od Prus. Przez miasto przetoczyła się także III wojna północna. W 1772 r. Bydgoszcz znalazła się w zaborze pruskim, później stała się częścią Księstwa Warszawskiego. W czasie II wojny światowej była siedzibą rejencji Okręgu Gdańsk – Prusy Zachodnie.
Bydgoszcz słynie z: firmy PESA (produkuje pociągi, tramwaje), STOMIL-u (produkuje opony, wykładziny gumowe, węże hydrauliczne), Jutrzenki (wafle, ciastka: Grześki, Familijne), Frosty (mrożonki, paluszki rybne), Mlekpolu, produktów przemysłu chemicznego: pasty do zębów Signal, mydła Dove, kostki toaletowej Domestos, szamponów i odżywek Timotei, Sunsilk, proszku Persil, produktów grupy Atlas, wody mineralnej Ostromecko, kabli (Tele – Fonika Kable), oprogramowania dla banków, tutaj mieści się siedziba firmy Oponeo.pl – i wiele innych.
Mogliśmy poczuć klimat letniej przygody wśród bydgoskiej zieleni, także podczas rejsu statkiem „Flisak” po Brdzie. Historię chłonęliśmy w czasie spaceru po Śródmieściu, Starym Mieście i Wyspie Młyńskiej. Dotarliśmy również do Muzeum Mydła i Historii Brudu, jednego z najoryginalniejszych muzeów w Polsce, ulokowanego w 2015 r. przez National Geographic Traveler na pierwszym miejscu wśród pięciu najciekawszych muzeów w kraju, zaś w 2017 r. otrzymało ono Certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny Polskiej Organizacji Turystycznej. Instytucja ta została nominowana do 7 nowych Cudów Polski 2013 – a my w tym miejscu produkowaliśmy dla siebie kostkę mydła podczas warsztatów.
Bydgoszcz jest bazą dla sportów wodnych, żużlu, lekkoatletyki, to miasto triathlonów, ponadto jest to miasto muzeów, kin, teatru, opery, festiwali, kościołów, zabytków militarnych. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie!
Pobyt w Bydgoszczy był dla nas lekcją geografii i historii.
Opracowała: Bogumiła Bojewska