Klasy IVb i IVd w Złotym Stoku

Klasy IVb i IVd w Złotym Stoku

21 maja 2018r. klasy IVb i IVd pod opieką: Hanny Kozupy, Marceliny Żuchowskiej  i Karoliny Manii – Krawętkowskiej wyruszyły na jednodniową wycieczkę do Złotego Stoku.

Złoty Stok to miasto leżące na Śląsku (Dolnym Śląsku) w województwie dolnośląskimJest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce. Uczniowie zwiedzali Kopalnię Złota, Muzeum Minerałów, Średniowieczną Osadę Górniczą, płukali złoto i szukali diamentów.

 „Kopalnia Złota” to specjalnie przygotowana trasa turystyczna z ekspozycją muzealną obejmująca dwie sztolnie. W pierwszej z nich – „Gertrudzie” (500 m) – uczniowie podziwiali unikatową kolekcję map geologicznych, dawne górnicze instrumenty geodezyjne, tygle i piec do wytopu złota, bogatą kolekcję skał, rud i minerałów z całego świata. Zobaczyli też zbiór pamiątek związanych z 10-wiekową tradycją i historią wydobycia złota oraz zapierający dech w piersiach skarbiec z 1066 sztabami złota.

Druga ze sztolni – „Czarna” (700 m) – znajduje się w górnej części Złotego Jaru. Ta sztolnia wiedzie XVI-wiecznymi, ręcznie kutymi wyrobiskami, poprzez komory, po wybranych gniazdach rudy złotonośnej. Podczas zwiedzania czwartoklasiści zapoznali się z technikami górniczymi stosowanymi na przestrzeni wieków, podziwiali jedyny w Polsce podziemny wodospad, odbyli przejażdżkę podziemnym tramwajem, własnoręcznie wybijali pamiątkową monetę, wzięli udział w płukaniu złota i szukali diamentów oraz obejrzeli wystawę minerałów.

Średniowieczna Osada Górnicza to bardzo dokładna replika średniowiecznej osady,  na którą składają się urządzenia zbudowane w skali 1:1. Wszystkie urządzenia działają  o czym przekonali się nasi uczniowie. Urządzenia te są imponujące rozmiarem (15-metrowy kierat, 3-tonowe koło deptakowe) oraz rozmachem z jakim zostały zbudowane. Wszystkie powstały na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli.

Zwiedzanie Parku można określić jako podróż w czasie do średniowiecza. Dodatkowo
w Osadzie Górniczej czwartoklasiści natrafili na pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który kończy się wizytą w Chacie złotostockiego Kata. Atrakcja ta nawiązuje  do średniowiecznego Urzędu Kata w Złotym Stoku jak i do jego zawodu – kat odgrywał ważną rolę przy karaniu m.in. górników, którzy kradli złoto.