Nasi uczniowie w zaprzyjaźnionej szkole w Balatonfenyves

W drugiej połowie lipca grupa uczniów z naszej szkoły spędziła niezapomniany tydzień nad Balatonem. Uczniowie uczestniczyli w corocznej wymianie młodzieży w zaprzyjaźnionym mieście węgierskim – Balatonfenyves.
Balatonfenyves , trzecie co do wielkości miasto nad Balatonem, sięga swoja historią ponad sto lat wstecz. Hrabia Imre Szechenyi przyznał tu ziemie winiarzom z okręgu Zala, których plony zostały zniszczone przez plagę mszyc. Poza winoroślą, której tutaj jest bardzo dużo, występuje również mnóstwo innych drzew, a w szczególności czarne i siedmiogrodzkie sosny. To właśnie sosna stała się znakiem rozpoznawalnym nowopowstałej miejscowości.
Miasto typowo turystyczne z ogólnodostępną plażą. Jezioro płytkie , dlatego było na naszym wyjezdzie główną atrakcją. Każdego dnia po obiedzie młodzież chętnie spędzała wolny czas na plaży korzystając z atrakcji jeziora pływając na kajakach, rowerach wodnych czy deskach SUP. Chłopcy bardzo chętnie korzystali również z boiska piłki siatkowej , nożnej i ręcznej. Dziewczęta dbały raczej o wygląd swojego ciała pięknie je opalając.
Tym pięknym miastem opiekuję się a zarazem jest jego burmistrzem P. Gabor Lombar. Burmistrz powitał nas bardzo serdecznie jednocześnie wręczając każdemu uczestnikowi drobny upominek przypominający o miejscu pobytu. Burmistrz życzył nam miłego, słonecznego wypoczynku i dużo wrażeń do zabrania ze sobą do domu. Zachęcił nas do korzystania z wszelkich atrakcji Balatonu tak, abyśmy nie mieli czasu się nudzić.
Gospodarze zapewnili nam bardzo ciekawe atrakcje. Podróż kolejką wąskotorową podczas , której mogliśmy podziwiać rzadkie gatunki fauny i flory. Kolejną atrakcją była wyprawa statkiem na drugi brzeg Balatonu, gdzie następnie udaliśmy się na wycieczkę aby podziwiać liczne winorośle i przepiękne krajobrazy. Kolejny dzień i następna wycieczka do miasta Keszthely, w którym odwiedziliśmy muzeum Balatonu a następnie udaliśmy się do przepięknego parku podziwiać pałac rodu Festeticsów. W tym właśnie pałacu spotykają się często prezydenci państw Grupy Wyszechradzkiej. Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła zarówno w krótkich jak i tez dłuższych wyprawach. Wieczorami po kolacji udawaliśmy się na spacer wzdłuż brzegu przepiękną promenadą. Podczas jednego takiego spaceru udaliśmy się nad brzeg aby podziwiać bardzo wyniosłe jachty, znajdujące się w miejscowym porcie.
Podczas naszego pobytu nad Balatonem dopisywała pogoda i dobre humory. Nasi uczniowie wrócili do domu bardzo opaleni, zadowoleni i chętni do udziału w kolejnej wyprawie nad Balaton.
Dziękujemy serdecznie tłumaczom Pani Elwirze Wito oraz Panu Tomaszowi Wito za profesjonalną pomoc podczas pobytu.