Warsztaty w Centrum Kreatywnej Edukacji w Miliczu

W poniedziałek, 3 kwietnia uczniowie klas piątych wyruszyli do KOM-u. Obiekt ten ma wiele walorów. Położony jest w Dolinie Baryczy. Jest obiektem multifunkcyjny, służy więc  wszechstronnemu rozwojowi odwiedzających.

            KOM zapewnia budowanie tożsamości regionalnej, kształtowanie odpowiedzialnych postaw wobec przyrody i dziedzictwa kulturowego, zdobywanie wiedzy, rozwijanie inteligencji i kreowanie kompetencji społecznych. Jest on tą jednostką, która uatrakcyjnia osiąganie celów dydaktycznych i wychowawczych.

            Na te wartości położony był nacisk podczas zajęć. Została połączona zabawa z elementami poznawczymi i warsztatami kreatywnymi związanymi z Wielkanocą.

            Dzięki tym zajęciom uczniowie dowiedzieli się, jak obchodzone są święta wielkanocne przez inne państwa europejskie. Nie wszędzie maluje się pisanki i chodzi do kościoła ze święconką, nie wszędzie też leją wodę w lany poniedziałek. Przygotowania do świąt też mają różny wymiar religijny. Jednak mianownikiem wspólnym jest nadzieja zmartwychwstania podkreślana jajkiem, roślinnością i wodą.

            Seans filmowy z cyklu Muminki nawiązujący do wiosny stał się podstawą do dalszych rozważań dotyczących przyrody Doliny Baryczy, jej początków i krajobrazu. Następnie prowadzące skupiły się na zwyczajach i obyczajach świątecznych kultywowanych nie tylko w tym regionie Polski. W czasie podróży po Europie, w stolicy Belgii wszyscy zrobili pauzę, by wykonać taniec czekolady.

Część warsztatów została poświęcona dekorowaniu drewnianego ptaszka, akcentu i wiosny i świąt. Podpowiedzią były wzorniki dolnośląskie rozłożone na stołach. Uczniowie mogli czerpać z nich pomysły.

W czasie następnych warsztatów piątoklasiści projektowali dekorację mieszczącą się we wnętrzu jajka Faberge. Pierwsze takie jajko powstało w 1884 r. na zlecenie Aleksandra III i było prezentem dla Marii, żony cesarza. Jest to „przodek” jajka niespodzianki. Do wykonania tego zadania trzeba było popisać się inwencję twórczą.

Jeszcze kolejna praca polegała na wykorzystaniu białka jajka kurzego jako zaprawy do „budowy” mostu Karola w Pradze. Jak głosi legenda cesarz Karol IV kazał przywieźć 15 000 jajek, by wzmocnić zaprawę mostu. Uczniowie robili wydzierankę mostu Karola w Pradze z papieru, którą przyklejali za pomocą rozkłóconego białka kurzego. Sprawdzili, czy białko jajka kurzego ma takie właściwości. Ma! Legenda kończy się tak: przywiezione do Pragi jajka w celu wzmocnienia zaprawy…ugotowano na twardo. Zirytowany cesarz nakazał je zjeść tym, którzy je przywieźli. Odtąd jajka na twardo wręczane są przechodniom w rocznicę budowy mostu.

Formą integracyjnej zabawy były zawody w turlaniu jajka, i to w rozmaitych wariantach. Młodzież bawiła się przy tym świetnie.

            KOM mieści się w dawnej fabryce bombek powstałej w połowie XX w., największej wówczas w Polsce manufaktury szklanych ozdób choinkowych. Fabryka działała do 2008 r. i produkowała ok. miliona bombek rocznie we wszystkich znanych bombkarskich technikach zdobniczych. Stworzona komnata bombek jest więc pokłosiem pracy tamtego czasu. Ekspozycja tego rękodzieła artystycznego zrobiła na wszystkich duże wrażenie.

Bogumiła Bojewska