Lot do Gdańska klasy III c.

 

Klasa III c SP w Zdunach 31 marca odbyła podróż samolotem do jednego z miast Trójmiasta. Wycieczka budziła sporo emocji, ponieważ nie był to jedyny środek lokomocji w czasie tej wyprawy.

            Pierwszy etap wojażu ze Zdun do Gniezna został pokonany autobusem, następnie uczestnicy przesiedli się do pociągu IC i dotarli do stolicy Kaszub.

Co uczniowie robili w Gdańsku?

            Spacerowali po najbardziej reprezentatywnych ulicach tego miasta i zwiedzali różne obiekty ulokowane w tych miejscach, m. in.: Złotą Bramę, ul. Długą i Długi Targ, Ratusz i Dwór Artusa, Fontannę Neptuna, Zieloną Bramę i nabrzeże Motławy, Kościół Mariacki.

            Małym pasażerskim statkiem żeglugi przybrzeżnej zwiedzili Port Gdański. Poczuli klimat morski. Ujrzeli w ten sposób inne zabytkowe budynki: Żurawia – największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, spichlerze, Polską Filharmonię Bałtycką i Centralne Muzeum Morskie, które znajdują się na Wyspie Ołowiance, przycumowany historyczny statek – muzeum, Sołdek oraz Wyspę Spichrzów. W oddali zobaczyli Pomnik Obrońców Wybrzeża i półwysep Westerplatte. Przestrzeń portu gdańskiego ma wiele historycznych nawiązań, np. do zakonu krzyżackiego i wojny trzynastoletniej, Ligi Hanzeatyckiej, II wojny światowej i Solidarności.

Uczniowie dzięki pobytowi w stolicy bursztynu i rejsowi statkiem poczuli aurę tego miejsca. Zobaczyli także sklepiki z biżuterią, knajpki i iluminacje. Dostrzegli zupełnie inny obraz Gdańska. Zobaczyli miejsce, w którym miesza się Gdańsk historyczny z Gdańskiem współczesnym.

            Następnie komunikacją miejską dostali się na lotnisko Gdańsk – Rębiechowo, do portu lotniczego imienia Lecha Wałęsy. Samolotem Boeing 737 liniami Ryanair dolecieli do Wrocławia. Hala lotów, odprawa lotnicza, zasady podróżowania w przestworzach zrobiły duże wrażenie na uczestnikach wycieczki. Dla niektórych był to pierwszy lot w życiu.

Ostatni etap wyprawy z Wrocławia do Zdun pokonali autokarem.

            Odtąd stolica województwa pomorskiego przez trzecioklasistów będzie kojarzona jako „okno na świat”. Lot samolotem, początki demokracji, port morski, największy polski port handlowy, bogata historia z wątkiem hanzeatyckiem – czynią z tego miejsca kolebkę polskiej wolności.

            Wycieczka dla jej uczestników okazała się atrakcyjna i oryginalna ze względu na połączenie trzech różnych środków poruszania się: znany wszystkim autokar oraz pociąg, statek i samolot.

            Mimo bardzo rychłej pobudki i rozpoczęcia tej wyprawy (4.30), wszyscy byli zadowoleni. Nagrodą za wczesną porę wycieczki były m. in. suweniry z Długiego Targu i oczywiście, lot aeroplanem.

 Opracowała: Bogumiła Bojewska