List otwarty do rodziców – „Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”

Drodzy Rodzice!

Miło nam poinformować, że w najbliższym czasie zbiory biblioteki szkolnej wzbogacą się o książki zakupione ze środków pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3.

Głównym celem Programu jest zainteresowanie uczniów książką i czytelnictwem. Pragniemy zapewnić naszym wychowankom dobrą przyszłość i dobre wykształcenie. Z pewnością książka jest jednym z najważniejszych środków w przekazywaniu wiedzy.

Szanowni Państwo, należy pamiętać, że nie rodzimy się z potrzebą czytania, jednak nabywamy ją w ciągu całego życia. Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu nawyku czytania, bo pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w jego domu rodzinnym. Wspólne czytanie książek zacieśnia więź uczuciową, pozwala przyjemnie spędzić czas. Rodzinne czytanie rozwija emocjonalnie, jest okazją do trudnych rozmów, pomaga w wychowaniu. Wielu czytelników utożsamia się z bohaterami książek. Ich przeżycia mogą być wskazówką jak rozwiązać swoje problemy, zrozumieć i nazwać swoje uczucia. Regularna lektura usprawnia również myślenie, rozwija słownictwo, pamięć, wyobraźnię. Korzystnie wpływa też na samopoczucie, gdyż znacząco obniża poziom stresu. Szkoła to kolejny etap,
w którym możemy utrwalać u dzieci zamiłowanie do czytania. Niestety w dobie szeroko pojętej cyfryzacji czytanie książek stało się mało popularne. Aby na nowo rozbudzić w dzieciach chęć sięgania po książki i czerpania z ich treści korzyści, niezbędna jest współpraca szkoły i rodziców.

Drodzy Rodzice, prosimy Was gorąco, abyście zachęcali swoje dzieci do wypożyczania i czytania książek.

 

Z wyrazami szacunku

Alina Szczuraszek

nauczyciel bibliotekarz